Skip to content

alcatel 7750 de system time ve sntp

bir sistem için senkronizasyon ve sistem saati oldukça önemlidir. bunun geliştirilmiş bir protokol mevcuttur. sntp protokolü ile ilgili olarak wikipedia da aşağıdaki açıklama yapılmış.

NTP Network Time Protocolün kısaltmasıdır. Türkçesi Ağ Zaman Protokolü’dür. NTP, değişken gecikmeye sahip paket anahtarlamalı ağlar üzerindeki bilgisayarların saatlerinin eş zamanlanmasının sağlanması için kullanılan bir protokoldür. Protokol, jitter buffer kullanımı sayesinde özellikle değişken gecikmenin etkilerine karşı dirençli olacak şekilde tasarımlanmıştır.
NTP, hala kullanılan en eski Internet protokollerinden biridir. (1985’den beri). İlk olarak gönüllü bir ekip ile bu konuda destek sağlamaya devam eden Delaware Üniversitesinden David L. Mills tarafından tasarımlanmıştır.
NTP, 123 no’lu port üzerinden, Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP)’nü kullanır.

şimdi alcatel 7750 üzerinden sistem saatinin ayarlanması ve sntp nin nasıl yapılacağına bakalım.

SR#admin set-time 2013/10/16 11:26:00

ile sistem saatini ayarlayabiliyoruz. burada forma önemli dikkat edilmesi gerekli. sntp ayarlarını yapabilmemiz için erişimimizin olduğu öncelikli bir sntp server ihtiyacı mevcut. bu sunucuya ait ip nin 10.10.10.1 olduğunu varsayarak sntp ayarlarını aşağıdaki şekilde yapabiliriz.

SR#configure system time
SR>configure>sntp no shutdown

SR>configure>sntp server-address 10.10.10.1 preferred

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top