Skip to content

Python ile Nokia S60 için adım adım uygulama geliştirme – I

İlk önce python un ne olduğunu açıklamakta fayda var. Python nesne yönelimli, fonksiyonel ve yapısal programlama öğelerini de içerisinde barındıran bir programlama dilidir.
Öncelikle telefonumuzun hakkında biraz ayrıntılı bilgiye ihtiyacımız var.

http://www.forum.nokia.com/devices/ adresine giriyoruz ve bu adresten telefonumuz hakkında bilgileri ediniyoruz. Benim telefonum Nokia 6670. Telefonumu seçtigim zaman

Operating System:
Symbian OS v7.0s

Developer Platform:
S60 2nd Edition, Feature Pack 1

Java Technology:
Nokia UI API
Bluetooth API (JSR-82 No OBEX)
MIDP 2.0
Mobile Media API (JSR-135)
CLDC 1.0
Wireless Messaging API (JSR-120)

bilgilerine ulaştım. Telefonumuzda kullanacagımız geliştirme ortamını ögrenmiş olduk. Şimdi gerekli yazılımları edinme vaktimiz geldi. İlk önce gerekli temel yazılımlar için

http://www.forum.nokia.com/python

adresine giriyoruz ve buradan

A – Python for Series 60 1.2 for Series S60 2nd Edition device ( PythonForSeries60_for_2ndEd_SIS.zip )

B – Python for Series 60 1.2 for Series S60 2nd Edition SDK ( PythonForSeries60_1_2_for_2ndEd_SDK.zip )

yazılımlarını indiriyoruz. Unutmadan bunları bilgisayarınıza yükleyebilmeniz için forum.nokia sitesine üye olmanız gerekmektedir.

PythonForSeries60_for_2ndEd_SIS

Şekil – PythonForSeries60_for_2ndEd_SIS.zip dosya içerigi

Şimdi sıra indirdigimiz PythonForSeries60_for_2ndEd_SIS.zip dosyası içerisinde dosyaları PythonForSeries60.SIS ı S60 cihazımıza yüklemeye geldi. Bu işlemi Nokia PC Suite ile yapacgız. Bu yazılımı telefonuz ile birlikte gelen cd de veya nokia sitesinde bulabilirsiniz(programın güncellenmiş olmasına önem veriniz).

Yüklemeye başlamadan önce her zaman yaptıgımız gibi S60 cihazımızın şarj durumunu ve pc ile baglantısının saglam oldugunu kontrol etmekte fayda var. S60 üzerindeki açık uygulamalarıda kapattıktan sonra PythonForSeries60.SIS dosyasını S60 cihazımıza rahatlıkla yükleyebiliriz. Programı ben ek hafıza ünitesine üzerine kuruyorum.

S60 Ana MenüKurulum sorunsuz olarak yüklenirse ana menüde Python simgesini göreceksiniz. Yüklemiş olduğumuz bu program bir python yorumlayıcısıdır. Yani pc ortamında yazdıgımız *.py uzantılı phyton dosyaları veya python içerinde konsoldan yazdıgımız komutları yorumlayarak S60 cihazı üzerinde bunları işletir.

Öncelikli olarak pc ortamında python dosyalarını hazırlayıp bu yorumlayıcada çalıştıracagız. Daha sonra yazdıgımız programı *.sis uzantılı hale getirecegiz.
Python yorumlayıcısını S60 cihazımıza kurdugumuzda örnek dosyaları \system\apps\python dizinine koymaktadır. İlerideki uygularımızda kolaylık olması için yazdıgımız python dosyalarını bizde bu dizine koyacagız.

Şimdi python u çalıştıralım eğer sorunsuz şekilde çalışacak olursa örnek uygulamaları çalıştırabiliriz. Eğer python un çalışmasında bir sorun yaşıyorsanız yükleme sırasında bir sorun olmuş veya S60 cihazınız ile uyumsuz bir python kurmuş olabiliriz. Bunun için öncelikle nokia sitesinden telefonumuza uygun python dosyasını çektigimizden emin olalım. Bundan emin olduktan sonra programı uninstall ederek yeniden kurunuz. Örnek uygulamları S60 cihazınızda bir sorun çıkmadan çalıştırabildiyseniz rahatlıkla bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

—- Şimdilik bu kadar —-

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top