Skip to content

yalnızca ODTU Kampüsü’nden erişilebilir

Kısa bir süre önce bir konu hakkında araştırma yaparken bir arkadaşım okuldan arkadaşının araştırma yaptıgım konu hakkında tez hazırladığını üniversitenin sitesinden teze erişebilecegimi söyledi. İlgisine teşekkür ettim ve ilgili üvicersitenin sitesine bağlandım ve bu hizmeti hangi alt sayfadan verdigini araştırdım ve sonunda buldum ve linke tıkladım. Ancak beni bir sürpriz bekliyordu.

This page could only be accessed in METU Campus or Forbidden to access for 1 Year.- Bu sayfaya yalnizca ODTU Kampusu’nden erisilebilir ya da bu belgeye erisim 1 yil sure ile yasaktir.”

Test aşamasındadır, tezlerin yayınlaması ilgili şu an sorun vardır v.b. problemler olabilir diyerek bunun normal olabilecegini düşündüm.

Bu boş sayfada dikkatimi ufak ve önemli bir ayrıntı çekmişti. Sanırım siteyi hazırlayan kiişilerin Türkçe karakterden haberi yoktu. Bu ufak bir ayrıntıydı. Ama önemli bir ayrıntı. Başka bir sitede veya yerde kabül edilebilirdi ancak bir Üniversitenin sitesinde böyle şeyler görmek üzücüydü.

Her zamanki gibi google.com adresini açtım ve döküman araştırmaya başladım. Aramayı özelleştirip Türkiye’den arama opsiyonu seçtigimde karşıma çıkan sonuç beni şaşırtmıştı.

Merak duygusu ile arama sonuçlarını biraz daha özelleştirdim ve sonuçta az önce ulaşamadıgım siteden yuzlerde dokumanın google tarafında indekslendigini gördüm.
Az önce baktıgım ülkemizin güzide üniversitesinin kampüs dışına kapalı olan hizmeti google a açıktı. Bunun sonucu üzerinde bir kaç yorum yapılabilirdi ancak

1 – Google olayda artık aşmıştı erişime kapalı yerleri bile indeks leyebiliyordu.

2 – Yazan yazı samimi değildi.

3 – Siteyi hazırlayanlar bu işi tam olarak bilmiyordu.

Sonuç olarak araştırma yaptıgım konu hakkında tezleri edindim.

Bu arada bahsi geçen sitedeki dökümanların belirli bir düzende kondugunu gördüm. Ufak bir script ile tüm tezler indirilebilir.

Bilgi güçtür.

Bilgi paylaştıkça büyür.

v.b. sözler geldi aklıma. Neden saklanır, erişime kapatılırki.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top